Jean-Claude Mourlevat
1952
V roku 2021 získal za svoje súhrnné dielo pamätnú cenu Astrid Lindgrenovej, v detskej literatúre ekvivalent Nobelovej ceny.
Po škole nastúpil ako učiteľ nemčiny, čo bola tiež príležitosť k cestám – tentokrát so žiakmi do Nemecka. Lákalo ho ale divadlo a po desiatich rokoch šťastného učiteľovania sa vyškolil na klauna a míma a so sólovým predstavením pre detské publikum hosťoval v mnohých divadlách a kultúrnych domoch. V deväťdesiatych rokoch sa k herectvu pridala aj réžia a školenia pantomímy.
Prvý text mu vyšiel v roku 1997. Vtedy ešte netušil, že je to začiatok novej kapitoly, a že písanie bude odteraz jeho zamestnaním aj vášňou. Odvtedy vydal asi tridsať kníh, z ktorých mnohé boli ocenené a preložené do vyše dvadsiatich jazykov, a zaradil sa medzi najvýznamnejších a najobľúbenejších francúzskych autorov pre deti a mládež.
V roku 2021 získal za svoje súhrnné dielo pamätnú cenu Astrid Lindgrenovej, v detskej literatúre ekvivalent Nobelovej ceny. Porota odôvodňuje svoju voľbu nasledovne: „Jean-Claude Mourlevat tvorivo spracúva rozprávačskú tradíciu bájok a povestí, spriadajúc vo svojich príbehoch krásne aj závažné témy. Jeho snová a pritom precízna próza prekračuje čas aj priestor a dotýka sa večných otázok, ako sú túžba a láska, zraniteľnosť a vojna. Mourlevatovo dielo, vždy prekvapivé a nové, zasadzuje antickú štruktúru epopeje do súčasnej reality. V každej zo svojich kníh prekvapuje čitateľov novými formami a nečakanými zápletkami. Odkazy na klasické diela, metafory a prirovnania pútajú príbehy k súčasnosti.“
Spomedzi autorových románov porota vyzdvihla predovšetkým L'Enfant océan (1999),Le combat d'hiver (v češtine Zimní bitva, Baobab 2008), ale aj Le chagrin du roi mort (2009) či Jefferson (2018).