Volám sa Ašer Lev
Chaim Potok
Kniha o neľahkej ceste maliara za svojím umeleckým snom a vyslobodení sa zo zovretia ortodoxnej židovskej komunity.
Životný príbeh výnimočne nadaného maliara menom Ašer Lev, ktorý vyrastá v ortodoxnej židovskej rodine. Jeho talent je napriek vlastnej snahe potlačiť ho, taký silný, že mu neostáva nič iné, len sa náboženskej tradícii vlastnej rodiny vzoprieť. Kniha je portrétom židovského umelca s východoeurópskymi koreňmi, vyrastajúcom po druhej svetovej vojne v Amerike. Výchovou vštepená dilema, či je jeho dar božím či satanovým dielom ho nikdy neprestane spochybňovať a týrať. Aplauz umeleckého sveta a zdesenie rodičov z Ašerovej tvorby, ktorá sa nedokáže vyhnúť silným náboženským kontroverziám, sa navzájom bijú a ukazujú reálnu daň, ktorú musí výnimočne nadaný človek platiť vlastnej, ohraničenej komunite i ľudskej spoločnosti všeobecne.
Kníh, ktoré hovoria o údeloch umelca, je mnoho. Kníh, ktoré hovoria o údeloch židovského umelca, už tak veľa nie je. No práve toto nie je vôbec podstatné, pretože kniha Chaima Potoka je univerzálnym čítaním.
Potokove postavy si vybojujúsvoj boj, vstúpia do sekulárneho sveta, ale v súkromí naďalej vedú svoj ortodoxný život a nemienia sa asimilovať. Sú hrdí na svoj pôvod. Na korene a príbuzných, ktorých zanechali dakde ďaleko vo východnej Európe.
Autor ponúka čitateľovi možnosť spolu so štvorročným Ašerom spoznávať spôsob života chasidských Židov v povojnovom Brooklyne