Zrazu klope ktosi na dvere

Etgar Keret

Šokantné, humorné, ale aj surreálne poviedky, plné absurdných stretnutí a situácií v neskutočnej každodennosti života ľudí súčasného Izraela.

38 krátkych poviedok, v poradí Keretova šiesta kniha, stále najpredávanejšia. Keret tu opäť dokazuje svoju neskutočnú duchaplnosť. Nezvyčajné príbehy, plné čierneho humoru a absurdít, nás privádzajú do často depresívnej izraelskej reality, majstrovsky pretkanej fantastickými a surrealistickými prvkami. Keret sa tak často díva na okolnosti života, nielen toho v Izraeli, s jemu vlastným nadhľadom. Titulný príbeh je o neobvyklej situácii, do ktorej sa dostal autor, keď je nútený, pod hrozbou života, porozprávať nejaký príbeh. Keret tu vydáva humorne podanú osobnú spoveď o období tvorivej krízy spisovateľa (jeho priaznivci čakali na túto zbierku dlhých osem rokov, keď sa medzitým venoval kinematografii), zasadenej však do extrémnych podmienok. Vo väčšine poviedok sa zaoberá medziľudskými vzťahmi, na rovine náhodných stretnutí a ich dôsledkov, zložitými životnými situáciami, ktoré nakoniec nenachádzajú riešenie, len sa utiekajú do alternatívnej reality, v ktorej je možné uskutočniť čokoľvek. V recenzii deníka Jediot Achronot (20.5.2010) píše N. Kalderon: “Jedna z vecí, ktoré Keret vystihuje, je izraelské zlúčenie násilia a normality.” Poviedky z novej zbierky sú vo svetle jeho predošlej tvorby považované za jedny z najzreljších, aké kedy napísal a tým ho zaraďujú medzi najlepších svetových autorov súčasnosti.


Rozšírenou črtou príbehov je aj absurdita, nie sú to ale príbehy, ktoré nevedú nikam. Sú podobné krátkym fantastickým prózam s výraznou pointou: každodenný život prepojený s fantáziou a prudkým zlomom vo vývoji udalostí. Keret pôsobí ako prieskumník každodennosti v jej vyhrotených podobách. Svoj všedný život tu majú nielen rasistickí obchodníci, ale aj vrah a človek chovajúci zlatú rybku. Keret týchto ľudí ťahá na svetlo z ich zdanlivej neviditeľnosti. Lepšie povedané, nie je to neviditeľnosť, ale skôr zaslepenosť okolia, čo im umožňuje žiť svoje skryté osudy.

V tejto útlej knižočke oslnivých poviedok izraelského autora a režiséra Kereta sa mieša Singerov magický realizmus s kafkovskou absurditou.

— Publishers Weekly

Táto zbierka krátkych próz prekypuje nápaditosťou. Etgar Keret je vynikajúcim spisovateľom, ktorého dielo je o to vzácnejšie, že je vtipné. Keretovi najviac sedia poviedky, v ktorých rozpráva príbehy plné absurdnosti a surreality. Akoby povedal jeden z najväčších komediálnych spisovateľov 20. storočia – a jeden z Keretových predchodcov – tak to chodí... Sťažovať sa, že Keret je Keretom je to isté ako sťažovať sa, že Čechov je Čechovom.

Etgar Keret (1967)

Izraelský spisovateľ a scenárista známy svojim jedinečným čiernym humorom a aktuálnosťou poviedok. Etgar Keret je často označovaný ako hlas svojej generácie a považovaný za jedného z najradikálnejších a najvýnimočnejších spisovateľov. Je majstrom krátkej poviedky, ale píše aj komiksy, básne, divadelné hry a filmové scenáre. Keretove príbehy oplývajú ... Viac.

Silvia Singer (1976)

Prekladateľka z hebrejčiny narodená v Košiciach, žijúca v Prahe. Silvia Singer sa narodila v roku 1976 v Košiciach. Po maturite strávila rok Izraeli. Vyštudovala hebraistiku a etnológiu na FF UK v Prahe, počas štúdia absolvovala ročný pobyt na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Absolvovala v roku 2003 diplomovou ... Viac.

Peter Gála

Grafický dizajnér, venuje sa najmä knižnému dizajnu. Súčasne pôsobí ako predseda združenia ASIL – Asociácia ilustrátorov. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU a v súčasnosti pracuje ako freelance grafický dizajnér. Vo svojej tvorbe sa najviac zameriava na dizajn kníh a publikácií. Jeho portfólio tvorí hlavne beletria, detské knihy a odborné publikácie. Pre ... Viac.