Dvadsaťpäť

Fedor Gál, Miroslav Švolík, Peter Zajac

Dvadsaťpäť je počet rokov, ktoré uplynuli v roku 2014 od nežnej revolúcie. Dvadsaťpäť 2014><1989 je názov novej knihy trojice autorov - Fedora Gála, Petra Zajaca a Mira Švolíka.

Kniha nadväzuje na stĺpčeky, ktoré písali obaja autori pre magazín .týždeň. Rozhodli sa texty sústrediť na oblúk rokov 1989 – 2014 a nastaviť im akési viaclomné zrkadlo. Peter Zajac o vzniku knihy hovorí: „Chceli sme nasvietiť rok 1989 rokom 2014 a rok 2014 rokom 1989 a spätne reflektovať zmeny, ku ktorým u nás došlo za posledných dvadsaťpäť rokov. Zároveň sme sa na ne chceli pozrieť z dvoch odlišných uhlov pohľadu. Vedome sme sa rozhodli pre skratku, nechceli sme dobu popisovať, ale hľadať jej metaforu, ktorej František Mikloško hovorí znamenie doby.“ Texty spolu s intímnymi dobovými fotoesejami Mira Švolíka vytvárajú súčinnosť všetkých troch uhlov pohľadov a perspektív na dvadsaťpäť rokov, ktoré od revolúcie uplynuli.


Dnes sa s obľubou spomína na staré zlaté časy, kedy ľudia žili večne a mali všetko. A je to tak dobre, latku treba mať nastavenú vysoko. Čítaním zbierky Dvadsaťpäť si každý môže zalistovať v minulosti a do kosti si ju užiť.

Fedor Gál (1945)

Sociológ a prognostik, spoluzakladateľ verejnosti proti násiliu, zakladateľ vydavateľstva G plus G. Fedor Gál sa narodil v roku 1945 v Terezíne. Jeho rodina pochádza z Partizánskej (vtedy Nemeckej) Lupče. Politik, sociolog, prognostik, dokumentarista a vydavateľ. Bol zakladajúcim členom Verejnosti proti násiliu a zakladajúci člen Nadácie Milana ... Viac.

Miroslav Švolík (1960)

Fotograf, predstaviteľ Slovenskej novej vlny. Miroslav Švolík je známy slovenský fotograf žijúci v Prahe, ktorý sa venuje predovšetkým fotografií kombinovanej s množstvom výtvarných prvkov a fotografickým montážam. Patrí do takzvanej Slovenskej novej vlny, ktorá v 80. rokoch búrala zabehnuté klišé ... Viac.

Peter Zajac (1946)

Literarny vedec, jeden zo zakladateľov Verejnosti proti násilu, politik.Slovenský literárny vedec a politik, bývalý poslanec národnej rady Slovenskej republiky. Je emeritným profesorom na Inštitúte slavistiky Humboldtovej univerzity v Berlíne. Bol zakladajúcim členom Verejnosti proti násiliu. Viac.

Matúš Hnát

Kulturológ, grafik, designer žijúci v Bratislave. V Bratislave vyštudoval kulturológiu a odvtedy pracuje ako grafický dizajnér-samouk na voľnej nohe. Pravidelne spolupracuje s Nadáciou Milana Šimečku alebo hudobným labelom Exitab, pre Artforum urobil grafický dizajn knihy Dvadsaťpäť Fedora Gála, ... Viac.