Lekcie majstrov
George Steiner
„Čo oprávňuje muža alebo ženu, aby učili inú ľudskú bytosť, čo je prameňom ich autority? A naopak, ako vzniká odozva u toho, kto je učený?“ Otázka, ktorú si kládol už sv. Augustín, je myšlienkovým východiskom knihy Lekcie majstrov Georgea Steinera.
Steiner, ktorý sa spolu s vedeckou a spisovateľskou prácou takmer celý život venoval aj učeniu na viacerých univerzitách, nás v knihe sprevádza dejinami vzťahu Majstrov a ich učeníkov od antiky po súčasnosť. Podmaňuje si čitateľa erudíciou, humánnosťou, schopnosťou vidieť nečakané súvislosti a vášňou pre pedagogické povolanie. Sokrates a Alkibiadés, Ježiš a Judáš, Dante a Vergílius, Abélard a Heloisa, Faust a Wagner, M. Brod a F. Kafka, Tycho de Brahe a Kepler, E. Husserl a M. Heidegger, futbalový tréner Knut Rockne a jeho zverenci, hudobníčka Nadia Boulangerová a jej žiaci a mnohí ďalší sa pred nami vynárajú v príbehoch vzájomného dialógu, obdarúvania, lásky a rešpektu, ale aj vzbury, popretia, zrady a odmietnutia.
George Steiner (1929–2020) je euro-americký mysliteľ, spisovateľ, literárny komparatista, kritik a univerzitný profesor. Je považovaný za všestranného vzdelanca „starej školy“: ovládal klasickú gréčtinu a latinčinu, prednášal vo francúzštine, angličtine, nemčine. V rozsiahlom a mnohožánrovom diele, ktoré sa zvykne označovať ako „jedna kniha“, ustavične premýšľal otázku kultúrnych dejín a miesta človeka v nich.