Pytliakove ženy

Claude Pujade-Renaud

Spoločný život Sylvie Plath a Teda Hughesa, básnickej dvojice, ktorá zásadne ovplyvnila svet modernej literatúry. Beletrizovaná sonda do hlbín ich tvorby, manželstva i jeho tragického konca.

Kniha Pytliakove ženy je románový životopis, ktorý ponúka hodnotne spracovaný životný príbeh poprednej americkej poetky 20. storočia Sylvie Plathovej a jej manžela, rovnako významného anglického básnika Teda Hughesa. Autorka opisuje tragický osud Sylvie trpiacej vážnymi psychickými poruchami, ktoré dvakrát vyústia do pokusu o samovraždu. Ten druhý napokon táto mladá žena dotiahne až do krutého konca a zanechá po sebe dve deti vo veľmi útlom veku.

Bezprostrednou príčinou, ktorá Sylviu privedie k tomuto zúfalému činu, je novovzniknutý ľúbostný vzťah jej manžela s ďalšou poetkou Assiou Wevillovou. Tá sa však nakoniec takisto rozhodne dobrovoľne odísť zo sveta.

Z formálneho hľadiska je román výnimočne zaujímavý najmä tým, že autorka sa pri rekonštrukcii príbehu tohto trojuholníka opiera o reálne hlasy, výpovede a úvahy ľudí, ktorí boli s trojicou hlavných postáv v najužšom kontakte – rodičov a priateľov, lekárov, najbližších priateľov či susedov a popri tom s minucióznou psychologickou analýzou vykresľuje psychiku výnimočne senzitívnej ženy, poetky a spisovateľky.


Ako spenený kôň, Sylvia si pamätala celý svoj krátky život. Aj stopy krvi a smrti, samovraždy a poézie... Je to tragický román na vysokej úrovni.

— Anne Brigaudeau, cultura.france

Tri roky potom, čo unikla smrti z pokusu o samovraždu, sa Sylvia Plath tretáva s Tedom Hughesom, do ktorého sa bláznivo zamiluje ... Kniha Pytliakove ženy je postavená na polyfónii viacerých hlasov: Niekoľko postáv nám rozpráva o ich živote a o tom, ako vnímali Teda, Sylvia, Assiu, aké vzťahy mali navzájom a každý zvlášť medzi sebou.

— marecages.be

Dlho som si myslela, že básnici sú éterické bytosti ktoré len kontemplujú a kŕmia sa sladkou vodou. Tento román ukazuje, že to tak nie je.

— Journal d'une lectrice

Claude Pujade-Renaud (1932)

Popredná francúzska spisovateľka a tanečníčka. Claude PUJADE-RENAUD (nar. 1932) patrí medzi popredné súčasné francúzske prozaičky. Okrem spisovateľskej tvorby sa vo veľmi pestrom a umelecky plodnom živote venovala súčasnému tancu, ktorý študovala v Paríži, New Yorku a v Londýne. Okrem toho aj vyučovala ... Viac.

Mila Haugová (1942)

Jedna z najprekladanejších a najplodnejších slovenských poetiek. Narodila sa v Budapešti, vyrastala na Podkarpatskej Rusi, vo Vrábľoch, v Nitre, Topoľčiankach a v Zajačej doline pri Leviciach. Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy emigrovala do Kanady, skadiaľ sa však po roku vrátila späť na Slovensko. ... Viac.

Igor Navrátil

Renomovaný prekladateľ z francúzskeho jazyka. Viac.

Martin Solotruk

Prekladateľ z angličtiny a básnik. Jeho prvá zbierka Tiché vojny získala cenu za najlepší debut. Martin Solotruk sa narodil 17. júla 1970 v Bratislave. Gymnázium Jura Hronca v Bratislave ukončil v roku 1988, potom študoval kombináciu slovenský jazyk a literatúra – anglický jazyk a literatúra na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ... Viac.

Peter Dlhopolček (1981)

Výnimočný cit pre abstrakciu a minimalizmus, charakteristický pre jeho tvorbu, ľahko vystihne heslo "čím menej, tým viac, čím viac, tým menej". Peter "Pyppo" Dlhopolček je známy žilinský grafický dizajnér, vytvarník a streetartový umelec. Dizajn študoval na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Neskôr pracoval vo viacerých reklamných a grafických štúdiách. Nakoniec zakotvil v inšpiratívnom ... Viac.