Atlas zabúdania
Peter Krištúfek
Kniha o veciach, na ktoré sme zabudli, na ktoré sme chceli zabudnúť, na ktoré museli zabudnúť, a na ktoré si nevieme spomenúť.
Netradičný vizuálny a grafický koncept knihy vťahuje čitateľa do atmosféry rokov 1914 - 2014. Každému roku je priradený jeden text, ktorý vyjadruje atmosféru danej doby: list, telegram, báseň, správa, nariadenie, rozsudok, rozhovor, zápis v kronike, denníkový záznam... Alebo zaujímavý, zabudnutý pohľad na vtedajší osobný či verejný život. Kniha vznikala voľne popri písaní predošlého Krištúfkovho románu Dom hluchého (finalista Anasoft litera 2013) pri zbieraní historického a dobového materiálu. Je kombináciou dobových dokumentov a autorských textov.
Pamätáte si ešte pioniersky sľub? Poznáte text Charty 77? Spomeniete si, čo ste robili v novembri 1989? Viete, kedy a prečo bol na Slovensku Franz Kafka? Odpovede nájdete v knihe o minulosti, na ktorú by sme nemali zabudnúť. Vychádza v klasickej verzii a v dvoch limitovaných edíciách, so sadou 15 záložiek. Každý “klasický” exemplár knihy obsahuje tri zberateľské záložky – dobové artefakty, ktoré sú tiež súčasťou spomínania: svätý obrázok, legendárnu zelenú stokorunáčku, reklamu na Schichtovo mydlo či dobové fotografie.
Atlas zabúdania získal 2. miesto v ankete SME Knižný počin roka 2013 a získal ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013 v kategórii "Krásna literatúra".
Peter Krištúfek v knihe Atlas zabúdania pripomína pre čitateľov aké dôležité je zachovávať vzdialené spomienky a uvedomovať si prítomné okamihy. Pamäť nie je jednoliata a má občas problémy s chronologickým usporiadaním udalostí, vyskytujú sa v nej medzery a dokonca aj vymyslené spomienky. Všetky tieto vlastnosti Krištúfek bohato využil a knihe dal podobu atlasu – usporiadaného prehľadu rôznorodých textov: členskú legitimáciu, telegramy, básne, prehlásenie Charty 77, mikropoviedky, oficiálne dokumenty, program socialistickej televízie a množstvo ďalších textov, nemých svedkov predchádzajúcich sto rokov.