O nás
Vydavateľstvo Artforum vzniklo v roku 2007 keď sme sa rozhodli, že ideme naozaj niečo spraviť s tým, že nám na pultoch (najmä našich) kníhkupectiev chýbajú pre nás osobne kľúčové knihy.
Vydali sme teda Tracyho tigra, Malý strom, knihy od Chaima Potoka, Salingera alebo Tatarku. A pribúdajú ďalšie.
Naša najúspešnejšia kniha? Ak je to tá ktorú vlastní najviac ľudí, tak je to Muž, ktorý sadil stromy. Kniha s posolstvom (skvele ilustrovaná vtedy študentom Ľubom Paľom, ktorý je dnes na VŠVU docentom). Najviac dotlačí.
Ak najúspešnejšou knihou je kniha s najväčším počtom ocenení tak sú to asi Hlbokomorské rozprávky – Najkrajšia kniha Slovenska, Najkrajšia detská kniha, dve ceny na Bienále ilustrácii Bratislava, ocenenia IBBY aj Literárneho fondu.
Ak najúspešnejšia je tá, kde do seba kongeniálne zapadla forma (Palo Bálik) a obsah tak je to Tracyho tiger. Obsah Saroyanovho textu a výtvarný presah, ktorý mu dala Martina Matlovičová. Krása!
Naše vydavateľstvo sídli síce oficiálne na Kozej ulici 20, v suteréne kníhkupectva Artforum, no žije skôr v obývačke u Michalovcov doma, kde sa po uspatí najmladšieho člena vydavateľského tímu odohráva väčšina práce, stretnutí a rozhodnutí. Je koniec roka 2015 a počet titulov sa blíži 100, medzi nimi aj detské knihy, pár titulov non-fiction a niekoľko zbierok poézie, no drvivú väčšinu tvorí beletria. Vydávame a naďalej chceme vydávať knihy pre rozmýšľajúcich ľudí, ktoré ich budú sprevádzať na ich cestách najväčšieho dobrodružstva – dobrodružstva myslenia. A budeme aj naďalej trvať na tom, aby ich design a spracovanie bolo také, aké si zaslúžia. Ich čitatelia to totiž vedia oceniť. A nám to prináša radosť.
Čosi z histórie Artfora
Artforum vlastne pôvodne nemalo byť kníhkupectvo. Chceli sme sa konečne slobodne — a verejne — venovať tomu, čo sme dovtedy robili za zavretými dverami našich bytov. Chceli sme čítať, počúvať a debatovať o kultúre, ktorá inšpiruje. Chceli sme organizovať koncerty a výstavy, vydávať a predávať platne a knihy. V obláčikoch mysli nám nad hlavami plával starý dom v centre Bratislavy. Tam sa to všetko bude diať!
Začali sme exilovou literatúrou a samizdatovými časopismi a koncertmi: holandské bubnové trio, švajčiarska hudobná kapela, maďarskí pankáči... Sny sa stávali realitou. Celkom vedome a s radosťou sme pokračovali v tom, čo vytvorili Jazzová sekcia a neskôr pražské Artforum.
Naše prvé kníhkupectvo a galéria boli v pavlačovom byte rozpadajúceho sa domu na Ulici Červenej armády (dnes Grösslingova). S miestnymi squatermi (dnes známi hudobníci, výtvarníci či spisovatelia) sme sa delili o tečúcu vodu. A mohlo sa prihodiť, že pri prezeraní Hrabala, Klímu či Kierkegaarda sa vám na pleci usadil voľne poletujúci papagáj perfektne imitujúci zvonenie telefónu. Cesty vlakom z Prahy a Brna s ruksakmi plnými kníh vystriedali cesty Škodou 105. Po necelých dvoch rokoch bolo jasné, že dni tej budovy sú zrátané.
V čase, keď sa budova na Ulici Červenej armády nenávratne rútila do záhuby, na rohu Kozej a Panenskej ulice v bratislavskom Starom meste skrachovalo mäsiarstvo. To sa tak často nestávalo. Ešte zriedkavejším úkazom bolo (a je), že na troskách mäsiarstva vyrastie kníhkupectvo. Ale stalo sa. Presne 9. septembra roku 1992. Bolo to ešte za Československa. Prezidentoval Havel, ale začínal vládnuť Mečiar, Dzurinda bol v KDH, Fico v SDĽ, ozývali sa hlasy o rozdelení republiky. Hríb bol v Lidových novinách, Štrasser v Slovenských pohľadoch. SME ani Domino fórum ešte neexistovali. Ursiny, Filip, Langoš aj Sloboda ešte žili. Na slávnostnom otvorení Artfora hral Marián Varga, rozprávali Oleg Pastier a Martin Šimečka.
V priestore Artfora sa odvtedy odohrali stovky čítačiek, vášnivých (ale, priznajme si, občas i nudných) debát, koncertov a výstav, no najmä nespočetné množstvo očakávaných aj neočakávaných stretnutí. Lebo práve ony – v spojení s nezameniteľným výberom kníh – vytvárajú jedinečnú atmosféru Artfora. Nie náhodou Péter Esterházy po jednej z takýchto čítačiek povedal: „Tak tu som naozaj doma.“
Prvého januára 1993 sa rozpadlo Československo. Artforum začalo knihy importovať, distribuovať a neskôr aj vydávať pod hlavičkou vydavateľstvo Artforum.